حسابداری، مقالات حسابداری ، مقاله ISI

نحوه نگارش مقاله ، مقالات حسابداری و آی اس آی

در تجزیه و تحلیل رگرسیون چندگانه، اغلب با ماهیت و معنی دار بودن رابطه بین متغیرهای مستقل و متغیر وابسته، سروکار داریم. متاسفانه در بیشتر موقعیت های غیر تجربی در رشته هایی مانند مدیریت، اقتصاد، علوم اجتماعی و علوم زیست شناسی، متغیرهای مستقل، به همبستگی بین یکدیگر تمایل دارند که به آن همخطی گفته می شود. پرسش هایی که در این زمینه وجود دارد این است که:
همخطی چگونه بوجود می آید؟
همخطی چه اثرات سوئی بر نتایج تجزیه و تحلیل ها می گذارد؟ 
چگونه می توان همخطی را در تجزیه و تحلیل رگرسیون تشخیص داد؟
چگونه می توان همخطی را به حداقل رساند؟

برای پاسخ به این سوالات میتوانید فایل زیر را دانلود و مطالعه کنید.

مطالبی در مورد همخطی در رگرسیون چندگانه


برچسب‌ها: همخطی چندگانه Colinerity, رفع مشکل هم خطی
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ توسط محمد علیپور

صندوقهای سرمایه گذاری مشاع

برگرفته از مقاله

دکتر ابوالفضل شهرآبادی  (عضو هیات علمی دانشگاه آزاد زنجان )

www. Shahrabadi.ir

 

ندا بشیری (دانشجوی دکترای اقتصاد بین الملل)

 neda.bashiri.googlepages.com

 


یک صندوق سرمایه گذاری مشترک به طور ساده یک واسطه مالی است که به گروهی از سرمایه گذاران اجازه می دهد که پول هایشان را با هم جمع کرده ، طی مدت  خاصی آن را در موضوعی سرمایه گذاری نمایند. ایده جمع آوری پول به اروپایی ها برمی گردد اروپایی ها در میانه سالهای 1800 شروع به اندوخته کردن پول هایشان با یکدیگر نمودند ، اما اولین صندوق سرمایه گذاری مشاع به سال 1924 تشکیل شد. هنگامی که هیات اجرایی صندوق سرمایه گذاری بوستون در این سال به گردآوری منابع مالی و آغاز به کار اولین Mutual fund پرداختند ، شاید هیچگاه نمی دانستند در سالهای آینده چه میزان  این صندوق ها فراگیر  و محبوب خواهد شد .

اما اولین صندوق سرمایه گذاری مشترک به طور غیر رسمی با هدف سرمایه گذاری در طرح های سودآور در آمریکا در سال 1893 توسط کارکنان یکی از دانشکده های دانشگاه هاروارد تشکیل شد. اما در آمریکا اولین صندوق سرمایه گذاری رسمی در 21 مارس 1924 متولد شد و تراست سرمایه گذاران ماساچوست (Massachusetts Investors Trust) نامیده شد.

پس از یکسال تراست سرمایه گذاران ماساچوست از 50.000 دلار دارایی اش در سال 1924 به مبلغی معادل 392.000 دلار رسید (در حالی که حدود 200 سهامدار داشت) و این چنین بود که می بینیم امروز در ایالات متحده بیش از 10.000 صندوق سرمایه گذاری مشترک با سرمایه ای بالغ بر 7 تریلیون دلار (با تقریباً 90 میلیون نفر سرمایه گذار فردی) فعالیت می نماید.

مانند بسیاری از بچه ها که پول هایشان را روی هم می گذارند تا آخرین بازی ویدئویی را خریداری کنند، سرمایه گذاران هم در حالت مشابهی از Mutual Funds به عنوان راهی برای دستیابی به سبد بزرگی از سهام بدون اجبار به پرداختن میلیون ها دلار استفاده می کنند.

یک Mutual Funds دارای مدیری است که مسئولیت سرمایه گذاری پولهای جمع آوری شده را بر عهده دارد. هنگامی که فردی در یک صندوق ، سرمایه گذاری می کند سهم (مبلغی) از صندوق را مالک شده و اصطلاحاً سهامدار صندوق (Share holder of the fund) تلقی می گردد.

در تمام دنیا سرمایه گذاری در صندوق ها از بهترین نوع سرمایه گذاری ها محسوب می شود زیرا بسیار ساده است و نیازی به محاسبات سرمایه گذار برای خرید نوع ورقه بهادار ندارد. این صندوق ها همچنین از کارآیی هزینه نیز برخوردارند زیرا سهام و اوراق قرضه موجود در یک پرتفوی بزرگ با هزینه کمتری خریداری می گردد تا اینکه سرمایه گذاران شخصاٌ اقدام به خرید اوراق نمایند (زیرا بسیاری از نقاط دنیا هنگام معاملات بزرگ هزینه های کارگزاری قابل چانه زنی می باشد). اما مهمترین مزیت صندوقهای سرمایه گذاری تنوع (Diversification)  آنهاست.


برچسب‌ها: mutul funds, صندوق سرمایه گذاری مشترک
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور

بررسی نقش عدم تقارن اطلاعاتی در تصمیمات ساختار سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

رابطۀ بین عدم اطمینان‌های محیطی و استفادۀ مدیران از اقلام تعهّدی اختیاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسي رابطه بین سازوكارهاي راهبري شرکتی و انتخاب حسابرس در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی مقایسه‌ای کیفیت سود گزارش شده با سود تجدید ارائه شده

تاثیر مالکیت خصوصی بر ارزش افزوده اقتصادی (EVA) و نرخ بازده دارایی ها (ROA) در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

تاثیر شاخصه های راهبري شرکتی و ساختار مالکیت بر هزینه های نمایندگی

بررسی عوامل مؤثر بر ارزش افزوده حسابرسي داخلي در شرکتهای پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسي اثر ترانسيلوانيا بر روي بازدهي و حجم معاملات سهام

بررسي رابطه بين نسبت Q توبین و معيار سود تقسيمي هر سهم (DPS) در ارزیابی عملکرد شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و امکان جایگزینی آن


برچسب‌ها: مقالات فارسی حسابداری, مقالات حسابداری, مقالات حاکمیت شرکتی
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
نوشته شده در تاريخ جمعه هفدهم شهریور ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم تیر ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
fرای نوشتن یک مقاله استاندارد جهت انتشار در مجلات معتبر ISI چه باید کرد؟
جامعه محققین ایران با حجم بالای تولید علم ودانش در کشور روبرو است و این افتخار بزرگ باید در صحنه های بین المللی با قدرت تمام به ثبت برسد . مهم ترین راه ثبت تولیدات دانش محققین ایرانی , انتشار مقالات این عزیزان در مجلات معتبر فهرست آی اس آی است . 
برای موفقیت در پذیرش مقاله باید به نکات زیر توجه نمود : 
1- داشتن عنوان مناسب با تحولات روز : 
عنوان مورد نظر باید کاملا واضح و دارای لغات کلیدی تحقیق باشد. عناوین طولانی سبب کاهش نمره ارزشیابی مقاله می شود . 
2- چکیده مناسب : 
چکیده تحقیق باید مختصر و مفید باشد .چهار بخش اصلی چکیده شامل:
3- بیان مسئله (2 تا 3 خط) 
4- روش تحقیق : 
نوع تحقیق ( میدانی – کتابخانه ای – طولی – تقاطعی - ...) (یک خط) 
محل تحقیق ( مکان اجرا ) ( منطقه – شهر – کشور )(نیم خط) 
دوره تحقیق )از ماه ....در سال ... تا ماه .....سال ....) (نیم خط) 
جامعه تحقیق , نمونه تحقیق ( تعداد افراد منتخب ) (نیم خط) 
روش انتخاب حجم نمونه ( تصادفی ساده – تصادفی خوشه ای -.(نیم خط).. 
نوع آزمون آماری :( کای اسکوار(خی دو ) – تی استیودنت – رگرسیون – .. (نیم خط) 
نوع مدل : نام مدل 
5- نتایج تحقیق : 
نتیجه فرضیه های تایید یا رد شده نوشته شود .( دو تا 3 جمله ) 
لغات کلیدی : حداکثر چهار کلمه 
بخش های بعدی مقاله : 
مقدمه : Introduction 
در این بخش محقق با نوشتن مطالب کلی توجه خواننده را به سوی موضوع تحقیق متمایل می کند .در نوشتن مقدمه بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید 
ابتدا یک تعریف از موضوع مورد نظر از قول منابع معتبر .( این منبع باید از همه مهم تر باشد , اعتبار بیشتر سبب جلب توجه بیشتر خواننده می شود ) .سپس مطالب مرتبط با مقدمه را در این بخش قرار دهید.(یادتان باشد هیچ جمله ای را بدون منبع ننویسید.) 
بیان مسئله : 
در اینجا هم ابتدا به تعریف مسئله بپردازید و سپس مشکلات و مسایل مرتبط با موضوع را بیان کنید و سعی کنید سوالهایی را که در فرضیات تحقیق مطرح نموده اید را دراین بخش به صورت جملات پرسشی مطرح نمایید ولی این پرسشها باید در جملات خبری باشد 
مثلا : 
در فرضیه دارید 
"رابطه مستقیمی بین اجرای مدیریت مشارکتی و افزایش بهره وری در بیمارستانها وجود دارد " 
این موضوع را میتوانید در بیان مسئله چنین بنویسید : 
"اینکه آیا می توان از روش مدیریت مشارکتی در شرکتهای خدماتی و بیمارستانها با حداکثر بهره وری استفاده نمود , هنوز مورد اختلاف نظر پژو هشگران علم مدیریت است . " 
اهمیت موضوع : 
در این بخش هم اهمیت مسئله را بیان می کنید . 
اینکه "عدم توجه به این مسئله سبب چه عواقبی در .. می شود و اجرای درست آن چه نتایج مثبتی به همرا ...دارد .(آوردن اعداد و ارقام معتبر به صورت در صد و ...) 
در کشور های دیگر چه نتایجی از این مسئله گرفتند و عدم اجرا ی آن سبب چه مشکلاتی شده است . ( یادتان باشد که این مطالب را باید حتما با ذکر منبع در آخر هر جمله بنویسید .از خودتان قلم فرسایی نکنید .در نهایت بنویسید که اگر این تحقیق در ...اجرا شود چه نتایجی برای مسئولین و ... دارد ؟ 
مروری بر تحقیقات انجام شده : 
ابتدا از تحقیقات سالهای اخیر شروع کنید و به عقب بروید . 
اگر مقاله را برای مجلات داخلی می فرستید , ابتدا از تحقیقات داخلی بنویسید . 
اگر مقاله را برای مجلات خارجی می فرستید برعکس فوق انجام دهید . 
از نوشتن نام یک نفر به صورت مکرر جدا خود داری نمایید . (اینکار این شبهه را بر می انگیزد که شما از منابع مختلف استفاده نکرده اید ...) 
برای مقالات رشته های تاریخ هر چه منبع قدیمی تر باشد جالب تر است .ولی برای مقالات مدیریت , فنی و پزشکی و علوم پایه باید از منابع جدید استفاده بیشتری بکنید . 
اگر مطمین نیستید که مطلب مربوط به یک منبع هست یا نه , جدا از نوشتن آن خود داری نمایید. چون بر رسی کنندگان مجلات خارجی کلیه جملات شما را با منابع موجود تطبیق می دهند و اگر خلاف آن ثابت شود مقاله مردود خواهد شد . 
اگر از منابع و مقالات اینتر نتی استفاده می کنید , این مقالات با ید حتما یک مقاله تحقیقاتی باشند .از نوشتن مطالب از سایتهای تبلیغاتی جدا خود داری نمایید چونکه نویسنده برای تبلیغ شرکت خود ممکن است دقت زیادی در منبع مورد نظر نشان ندهد . بهتر است مقاله مورد نظر دارای مشحصات دانشگاهی باشد . (مقالاتی که دارای فرمت PDF هستند از اعتبار بیشتر ی برخوردارند .) . 
اگر مطلبی را از کتابهای ترجمه شده داخلی اقتباس می کنید , 
یادتان باشد که اغلب این کتابها در جهان دارای ویرایشهای جدید تری هستند .ولی در ایران هنوز ترجمه و منتشر نشده اند .بهتر است کتاب اصلی با ویرایش جدید را پیدا نموده و از آن رفرانس بدهید .در این موارد می توانید از مراکز تحقیقاتی و شرکتهای اطلاع رسانی معتبر در داخل کشور استفاده نمایید . 
مشکل مهم 
بسیاری از محققین عزیز داخلی به علت ضعف زبان انگلیسی مجبورند از مقالات ترجمه شده در کتابهای داخلی استفاده نمایند . غافل از اینکه این کتابها بارها ویرایش شده و ممکن است جملات آن عوض شده باشد . حتی اگر مطالب آن کتاب عوض نشده باشد ولی نوشتن نام نویسنده و سال انتشار قدیمی آن سبب می شود که کارشناسان مجلات خارجی نتیجه بگیرند که شما به منابع جدید دسترسی ندارید و این مسئله شانس پذیرش مقاله شما را پایین خواهد آورد .برای حل این مشکل باید جدیدترین کتاب را از همان نویسنده پیدا کنید . 
برخی از موارد ممکن است نتوانید کتاب مورد نظر با ویرایش جدید را در داخل کشور پیدا نمایید .در این مواقع از همان نویسنده ممکن است مقالاتی در تاریخ جدید در جهان چاپ شده باشند .اگر آن مقاله را از همان نویسنده پیدا کنید , مشکل منبع نویسی شما حل خواهد شد و دیگر مجبور نیستید نام کتاب ترجمه شده را که دارای سال انتشار قدیمی است را بنویسید . به جای آن مقاله مورد نظر را پیدا کرده و با ترجمه مقاله جمله مورد نظر را از همان نویسنده پیدا میکنید .پس از اطمینان از این مسئله نام همان نویسنده را با سال انتشار جدیدتر در مقاله خود می آورید . 
بطور کلی نوشتن منبع ترجمه شده به زبان فارسی برای مجلات خارجی کار جالبی نیست و از اعتبار مقاله میکاهد ولی برای مجلات داخلی این مشکل کمتر است اگر چه مجلات داخلی نیز از اصالت منبع استقبال می کنند و آخرین ویرایش را بیشتر قبول دارند . 
فرضیات و اهداف تحقیق : 
فرضیات را دقیق و مناسب بنویسید . 
روش تحقیق : 
روش تحقیق بخش بسیار مهم مقاله را تشکیل می دهد . برای نوشتن روش تحقیق حتما با متخصصین آمار مشورت نمایید . اگر مطالب مقاله شما در سطح بالا باشد ولی روش تحقیق درستی را انتخاب نکرده باشید زحمتتان به هدر خواهد رفت . 
مطالب نوشته شده در بخش چکیده پیروی نمایید منتهی از جملات کاملتر و بیشتری استفاده نمایید . 
نتایج تحقیق 
برای نوشتن نتایج تحقیق در مقاله انگلیسی باید از مهم ترین جداول و نمودار ها استفاده نمایید . همه جداول و نمودارها را در مقاله قرار ندهید و از کشدار کردن مقاله جدا خود داری نمایید . 
بطور مثال اگر برای چند سوال مر بوط به هر فرضیه یک آزمون انجام داده اید .سعی کنید جدول نهایی آزمون را در مقاله قرار دهید . 
بحث و نتیجه گیری : 
در این بخش باید ابتدا چند نکته مهم را از ادبیات تحقیق بیاورید . سپس نتیجه هر فرضیه را نوشته و پس از آن نتیجه تحقیقات دیگران را در رابطه با آن فرضیه بنویسید و بعد این نتایج را با نتیجه خود مقایسه نمایید 
مثلا " 
در این تحقیق مشاهده شده است که رابطه معنی داری بین ..... و ...... وجود دارد . این نتیجه با نتایج کاپلان و همکاران (کاپلان 2003) و راجر (2002) و موریسون (1996) مطابقت دارد و لی نتایج اعلام شده توسط آقای ... در ایران (1997) خلاف این نکته را نشان می دهد . از سوی دیگر در رابطه با .......مشاهده می شود که در این تحقیق ........اما پارکر (2001) اعلام نموده است که ....... 
توجه می نمایید که منابع مختلفی در این پاراگراف نوشته شده اند .در واقع یک مقاله درست و مناسب باید همین مشخصات دارا داشته باشد .بطور کلی همه قسمتهای مقاله باید کم و بیش دارای این تعداد منبع در لابلای جملات خود باشند . 
پیشنهادات : 
پیشنهاد باید در دو بخش داخل کشور و خارج کشور (بین المللی ) باشد . 
تشکر و تقدیر : 
از اساتید و دوستان و آشنایان در چند جمله کوتاه تشکر کنید . 
منابع : 
منابع باید کاملا دقیق نوشته شوند . 
برای نوشتن منابع می توانید به منابع مقالات منتشر شده توجه نمایید . 
اگر از یک مقاله فارسی استفاده کردید , سال هجری شمسی را به سال میلادی تبدیل کنید . 

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
در مجلات‌ علمى‌، چکيده‌ مقاله‌  هم‌ معنى‌ خلاصه‌ است‌. اما در لغت‌ نامه‌ اين‌ دو معنا  تعريفى‌متفاوت‌ دارند. ‌بعضا در متون‌ علمى‌ هر دو به‌ يک‌ معنى‌ بکار مى‌ روند. بطوريکه‌ بعضى‌ مجلات‌ از يک‌ لغت‌ براى‌ هر دو مفهوم‌ استفاده‌ مى‌نمايند، البته‌ اين‌ روش‌ فراگير نيست‌ و بسيارى مجلات بين چکيده و خلاصه مقاله تمايز قائل هستند. (معمولا چکيده مقاله اى که قبل از ارسال اصل مقاله براى يک مجله ارسال ميگردد، چکيده مقاله پيشين ناميده ميشود که با چکيدهاى که در پايان مجلات آورده ميشود چکيده پسين تفاوت اساسى دارد).

چکيدة‌ مقاله‌ قسمتى‌ است‌ که‌ خواننده‌ بعد از جذب‌ شدن‌ توسط‌ عنوان‌ مقاله‌ به‌ آن‌ نگاه‌ کرده‌ و آنرا مى‌خواند، ‌ چکيده‌ علاوه‌ بر کوتاه‌ بودن‌ بايد بطور معنى‌ دارى‌ خلاصه‌ شده‌ و حاوى‌ مطالب‌ اصلى‌ و مهمترين‌ يافته‌ هاى مسلم‌ مقاله‌ باشد. 
بايد به‌ مجله‌اى‌ که‌ مى‌ خواهيد براى‌ آن‌ مقاله‌ بفرستيد نگاه‌ کرده‌ و طول‌ متوسط‌ چکيده‌ ها رااز آن‌ استخراج‌نمائيد، علاوه‌ براين‌ بايد به‌ قسمت‌ "توضيحاتى‌ براى‌ نويسندگان‌" رجوع‌ کرده‌ و اگر قوانين و ضوابط‌ خاصى‌ براى‌ نوشتن‌ چکيده‌ در آن‌ ذکر شده‌ آنرا رعايت‌ نمائيد. مثلا معمولاً گفته‌ مى‌ شود که‌ چکيده‌ بايد بين‌  صد تا صد و پنجاه کلمه‌ باشد .

چکيده‌ بايد حاوى‌ بخشهاى زير باشد:
- حقايق‌ واصول‌ بکار برده‌ شده‌
- روشها
- نتايج‌ اصلى‌
- اهميت‌ نتايج‌ و تعبير و تفسير آنها

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information): بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان٬ از مجلات ISI محسوب شود٬ اما به دلیل کاهش بار علمی٬ بعداً از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.
هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISIیکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
از اینجا دانلود کنید و مطالعه فرمایید

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
به نوعی برای ما مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یعنی چگونه از طریق کسب‌و‌کار مسئولانه ایجاد ثروت کنیم. بنابراین رفتارهای تجاری شرکت حوزه کارکنان، مشتریان، پیمان‌کاران، محیط زیست و جامعه را در برمی‌گیرد. بنابراین یک رابطه برنده‌-‌‌ برنده و خلق ارزش مشترک هم برای جامعه و هم برای بنگاه، زیربنای مفهومی موضوع مسئولیت شرکتی است. مسئولیت اجتماعی شركت‌ها بر مسئولیت و پاسخ‌گویی به عنوان پایه و اساس رفتار یک سازمان در اجتماع تاکید دارد و ناظر بر چگونگی کسب‌وکار مسئولانه همراه با تولید ثروت است. این نیازهای اجتماعی جامعه است که بازارهای اقتصادی را تعریف می کند. ...

برچسب‌ها: مسئولیت اجتماعی شرکتها, گزارشگری اجتماعی شرکتها
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط محمد علیپور
  • قالب میهن بلاگ
  • قالب بلاگ اسکای